Płyta wiórowa a MDF - czym się różnią?

Wersja PDF
Płyta wiórowa a MDF - czym się różnią?

Płyty Alvic z serii Luxe oraz Zenit, tak samo jak ich ulepszone wersje Luxe Plus i Zenit Plus są wyprodukowane przy wykorzystaniu płyty MDF. Tymczasem płyty Syncron, również będąc produktem klasy premium, domyślnie są tworzone z rdzeniem z płyty wiórowej, z możliwością zamiany na płytę MDF za dopłatą. Warto więc zbadać na czym polega różnica w obydwu materiałach.

Czym jest płyta wiórowa?

Płyty wiórowe to surowce zaliczane do materiałów drewnopochodnych. Powstają, jak sama nazwa mówi, z klejonych wiórów drzewnych, które są prasowane pod ciśnieniem i w bardzo wysokiej temperaturze. W zależności od sposobu wykonywania tej czynności można wskazać warianty prasowane płasko oraz poprzecznie, czyli wytłaczane. Do wykonania płyty wiórowej mogą zostać wykorzystane także zdrewniałe łodygi niektórych roślin, m.in. bambusa czy też trzciny cukrowej lub juty. Tego rodzaju produkty z powodzeniem zastępują naturalne drewno, czemu zawdzięczają swoją popularność.

Jakie zalety ma płyta wiórowa?

Płyty wiórowe są tak chętnie wykorzystywane w wielu przedsiębiorstwach przede wszystkim ze względu na atrakcyjną cenę. Wśród innych zalet warto wskazać przede wszystkim:

  • ekologię — podczas tworzenia płyt wiórowych straty materiału są niewielkie, a odpady, które powstają podczas ich cięcia, z powodzeniem można ponownie wykorzystać, ponieważ sprasowane będą stanowić pełnowartościowy materiał. Nierzadko do ich produkcji używane jest również drewno „z drugiej ręki”;
  • niską wagę — płyty wiórowe są lekkie, co znacznie ułatwia ich transport;

Płyty MDF — czym się charakteryzują?

Zanim przejdziemy do porównania oraz odpowiedzi na pytanie, czy lepsza jest płyta wiórowa czy MDF, warto przybliżyć trochę drugi z omawianych surowców. Powstaje z bardzo drobnej miazgi materiału drzewnego, która z dodatkiem substancji klejących jest sprasowana, tworząc w ten sposób materiał o dużej gęstości.

Podobnie jak we wcześniej opisywanym procesie, ten surowiec też jest tworzony pod dużym ciśnieniem i przy wysokiej temperaturze.

Jakie zalety mają płyty MDF?

Płyty MDF również mają wiele zalet. Wśród nich można wskazać:

  • cenę — choć nie tak niska, jak w przypadku płyty wiórowej, przy produktach MDF mamy do czynienia z doskonałym stosunkiem ceny do jakości;
  • możliwości obróbki — dzięki wysokiej gęstości, MDF jest materiałem bardzo plastycznym. Można na nim wykonywać różnorodne frezy czy zaokrąglenia, na jakie nie moglibyśmy sobie pozwolić z płytą wiórową.

Warto także podkreślić, że w zależności od zastosowanych dodatków płyty MDF mogą być również wodoodporne czy też ognioodporne. Od lat te produkty są uznawane za doskonałą alternatywę dla drewna, przez co płyty MDF można zobaczyć niemal wszędzie — w mieszkaniach, hotelach czy też restauracjach.

Płyta MDF a wiórowa — czy te rozwiązania mają minusy?

Właściwości techniczne płyty wiórowej sprawiają, że nie nadaje się na rdzeń do płyty lakierowanej - jest stworzona ze zdecydowanie zbyt dużych włókien drzewnych i ma za małą gęstość. Sprawdzi się lepiej pokryta folią meblową.

Wadą MDF może być jego cena - duża, jeżeli uznamy, że można z powodzeniem wykonać np. korpus szafki z tańszej płyty wiórowej.

Płyta wiórowa czy MDF — którą wybrać?

Tworząc porównanie: płyta MDF a płyta wiórowa, w kontekście płyty Alvic Syncron, należy pamiętać, że różnice pomiędzy tymi dwoma płytami są niwelowane przez pozostałe właściwości tego produktu.

Rdzeń jest doskonale chroniony przez grubą warstwę melaminy, która jest odpowiedzialna za nadanie struktury powierzchni płyty. Nie można na jej powierzchni dokonywać frezów ani innych zdobień. Wykorzystanie do tej płyty rdzenia z MDF-u podniesie rangę (oraz cenę) produktu, ale poza tym, zmieni niewiele.

FOLIE MEBLOWE PVC

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego

UE

Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby
Nazwa projektu: Zakup nowej maszyny i oprogramowania przez firmę LUMATECH w celu podniesienia jej konkurencyjności na rynku krajowym i zagranicznym
Nazwa Beneficjenta: "LUMATECH" Lucjan Weiner
Wartość projektu: 1 245 107,00 PLN
Wartość dofinansowania: 590 442,77 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013
Informacje źródłowe na temat Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego
na lata 2007-2013 znajdują się na stronie www.rpo.slaskie.pl

Staż

 

Lumatech
ul. Żwirki i Wigury 65F
43-190 Mikołów