Tarcica stolarska

Tarcica stolarska

Tarcica – sformułowanie to nieznane dla większości osób, tak naprawdę opisuje półprodukt otrzymywany poprzez wzdłużne cięcie drewna w płaty o różnej wielkości i rodzaju obróbki. Rezultatu w postaci pojedynczych desek używa się głównie jako materiał budowlany i surowiec w szeroko pojętej branży drzewnej.

Tarcica obrzynana czy nieobrzynana sprawdzi się doskonale jako półfabrykat do wykonywania ozdób, mebli, a nawet podłóg i wielu innych artykułów, które wymagają zastosowania stosunkowo cienkich desek uzyskanych wskutek cięcia wzdłużnego.

Co to jest tarcica?

Deska tarcica to rezultat cięcia wzdłużnego drewna, które przeprowadza się przy pomocy specjalnej maszyny, umożliwiającej cięcie pojedyncze bądź grupowe. Cięcie pojedyncze, znane także jako indywidualne, polega na rozcięciu drewna okrągłego wzdłuż, uzyskując w tym celu dwie części. Grupowe cięcie z kolei polega na zastosowaniu od kilku do kilkunastu współpracujących pił, co pozwala na duże zautomatyzowanie całej pracy oraz jej przewidywalne rezultaty w postaci płatów o równej, z góry zaplanowanej grubości. Przeprowadza się je na pilarkach ramkowych lub tarczowych, zależnie od możliwości technicznych oraz przekroju drewna okrągłego.

Tarcica stolarska ma mnóstwo zastosowań, co wynika właśnie z jej kształtu oraz sposobu otrzymywania. Po docięciu pojedynczych sztuk drewna i uzyskaniu pożądanej grubości tarcica sprawdzi się jako półprodukt do branży:

  • stolarskiej,
  • podłogowej,
  • meblarskiej,
  • stolarki okiennej,
  • ciesielskiej,
  • papierniczej,
  • i wielu innych.

Ze względu na możliwość dostosowania grubości oraz pozostałych wymiarów do oczekiwań producenta tak naprawdę jej zastosowania są nieograniczone. Pomaga w tym także możliwość wyboru gatunku drewna – np. drewno egzotyczne, a także sposobu obróbki – można wybrać tarcicę obrzynaną lub tarcicę nieobrzynaną.

Rodzaje tarcicy

Wiemy już co to tarcica, nie wiemy natomiast, jakie są jej rodzaje. Materiał ten dzieli się zarówno ze względu na sposób jego późniejszej obróbki oraz wymiary zewnętrzne, jak i na rodzaj drewna zastosowanego do jego produkcji. Tarcica, niezależnie od jej typu, zawsze ma szerokie zastosowanie, jednak różnice pomiędzy nimi mogą spowodować, że doskonale sprawdzi się tylko w jednej branży.

Podział z uwagi na wymiar

W Polsce funkcjonują pewne normy, które określają klasyfikację tarcicy ze względu na jej grubość.

  • Deski – to tarcica drewniana, której grubość nie może wynosić mniej niż 19 mm i więcej niż 45 mm. Szerokość z kolei musi zawierać się w zakresie od 75 mm do 250 mm.
  • Bale – to elementy znacznie większe – ich grubość powinna mieć od 50 mm do 100 mm, a szerokość od 100 mm do 250 mm.
  • Listwy – norma klasyfikuje wyłącznie ich przekrój poprzeczny, który powinien wynosić od 12/24 mm do 29/70 mm.
  • Łaty – podobnie jak w powyższym przypadku i tutaj norma określa wyłącznie przekrój poprzeczny – od 38/63 mm do 75/140 mm.
  • Krawędziaki – przekrój powinien wynosić od 100/100 mm do nawet 175/175 mm.
  • Belki – ostatni wariant, który wedle klasyfikacji w Polsce powinien mieć przekrój od 200/200 mm do 275/275 mm.

Podział z uwagi na sposób obróbki

Wbrew pozorom rozmiar to nie jedyny parametr, który opisuje tarcicę – jest nim także sposób obróbki, który z kolei wpływa na możliwość jej zastosowania w konkretnym przypadku.

  • Tarcica obrzynana – to produkt dopracowany w najmniejszych szczegółach, zatem wybierany głównie przez najbardziej wymagające branże. Tarcica jest poddawana procesowi obróbki czterech krawędzi i czoła.
  • Tarcica nieobrzynana – w jej przypadku obróbce poddane zostają wyłącznie dwie powierzchnie równoległe, boczne są „surowe”, zatem z reguły zaokrąglone tak, jak drewno okrągłe poddane obróbce.

Oczywiście drewno można także podzielić ze względu na jego gatunek, nie jest to jednak zbyt często praktykowane. Dużą popularnością cieszy się tarcica dębowa, bukowa oraz brzozowa, czasami także sosnowa i świerkowa, czyli wykonana z drewna iglastego.

Tarcica – jak można ją obrabiać?

Tarcica ma różne zastosowania, to już wiemy. Sprawdza się znakomicie w meblarstwie, gdyż można z niej produkować meble i pojedyncze ozdobniki, może także służyć do produkcji podłogi czy drzwi, wiele firm używa jej także do schodów. W tartakach jest to materiał szczególnie znany, gdyż łatwe jest zarówno jego wytworzenie, jak i dalsza obróbki, np. w produkcji mebli.

Można przede wszystkim przeprowadzić dogłębne suszenie drewna tuż po jego docięciu na pilarkach. W tym celu drewno trzeba składować przez odpowiednio długi czas we właściwych warunkach, czasami wspomagając się suszeniem mechanicznym. Tarcica suszona może być z powodzeniem stosowana w zasadzie wszędzie, gdyż zyskuje ponadprzeciętną odporność na praktycznie wszystkie warunki pracy.

Tarcica – cena, która spełnia oczekiwania

Cena tarcicy również nie powinna nadwyrężyć budżetu naszych odbiorców i dbamy o to od samego początku naszej działalności. Oferujemy wyłącznie pewne, sprawdzone i dobrze wykonane i precyzyjnie wysuszone deski w różnych rozmiarach nieprzerwanie od 2007 roku, kiedy to rozpoczęliśmy naszą działalność na krajowym rynku.

Klienci mogą u nas zamówić zarówno gotową i już magazynowaną tarcicę – na naszym magazynie jest jej ponad 1200 m3 – jak i taką, którą możemy przygotować do oczekiwań konkretnego klienta. Przedsiębiorcy mogą zdecydować głównie o rodzaju drewna, aby dostosować gatunek do produkowanych przez siebie artykułów końcowych. Do suszenia wykorzystujemy niezwykle nowoczesną suszarnię Mülbock, której podstawową zaletą jest bardzo duża efektywność i zadowalające rezultaty w dość krótkim czasie.

Zapraszamy do złożenia zamówienia już dziś, a w razie pytań do kontaktu z naszymi specjalistami. Gwarantujemy błyskawiczną realizację, asortyment składający się z produktów spełniających wszystkie oczekiwania. Na stanie mamy mnóstwo materiału przeznaczonego do natychmiastowego dostarczenia do klienta, a na zamówienie możemy wykonać w zasadzie każdy wariant. Zapraszamy do współpracy małe firmy stolarskie, duże przedsiębiorstwa produkujące meble czy schody, a także składy drewna w celu dalszej odsprzedaży.