Sposób postępowania z folią naprawczą skai®

W przypadku specjalnych folii naprawczych firmy Continental mamy do czynienia z foliami z kolekcji skai®- techprofil, które charakteryzują się obecnością na spodniej stronie bardzo mocnego i wytrzymałego kleju. Ta warstwa kleju nadaje się doskonale do nanoszenia materiałów powlekających gładkie powierzchnie i gwarantuje ich mocne przyklejenie na wiele lat.

Obszary zastosowania:

 • działania naprawcze i retuszujące profil okienny (szerokość folii 500mm- ze względu na szerokość oraz powstawanie pęcherzy powietrznych folia nie nadaje się do renowacji drzwi)
 • usuwanie uszkodzeń montażowych

Metoda postępowania:

W celu uzyskania optymalnego sklejenia folii naprawczej z powierzchnią do obklejenia należy przestrzegać następujących parametrów:

 • sucha i oczyszczona powierzchnia
 • optymalna temperatura pracy w przedziale od +18°C do +35°C

Do samodzielnej naprawy profili okiennych są potrzebne następujące narzędzia:

 • metrówka
 • skrobak do plastiku
 • szpachla do plastiku (miękka)
 • papier ścierny (wg potrzeby o grubości 120-240-400)
 • środek do czyszczenia tworzyw sztucznych
 • wałek do dociskania (wąski/szeroki)
 • opalarka (opcjonalnie)
 • nóż do tapet

Kolejność prac:

 1. Przygotowanie
  Należy usunąć starą, uszkodzoną folię z powierzchni profilu okiennego i w celu uzyskania lepszego klejenia zaleca się delikatnie przeszlifować powierzchnię do oklejenia. Optymalnie by było usunąć również cienką warstwę akrylatu pozostającą po starej folii. Wszystkie nierówności należy starannie wyrównać.
   
  Oczyszczanie materiału
  Oczyścić uszkodzony materiał

   

  Usunąc resztki oczyszczanej folii
  Usunąć resztki oczyszczonej folii

   


   
 2. Oczyszczenie
  Pył, który powstał w wyniku przeszlifowania powierzchni, oraz inne zabrudzenia należy usunąć za pomocą lekko wilgotnej szmatki. Do czyszczenia należy użyć czystej wody albo środka czyszczącego nieszkodliwego dla folii (np. Cosmofen 20, Fenosol S20).
   

  Cosmofen 20

   

  Fenosol S20

   


   
 3. Naklejenie folii naprawczej
  Należy z naddatkiem przyciąć potrzebny kawałek folii naprawczej.
  Przy niższych temeraturach na zewnątrz zaleca się podgrzać delikatnie zarówno obrabiany element profilu jak i samą folię naprawczą. W tym celu można wykorzystać np. opalarkę.
   
  Podgrzewanie obrabianego fragmentu profilu okna
  Podgrzewanie obrabianego fragmentu profilu okna

  Odwinięcie warstwy ochronnej osłaniającej klej z folii naprawczej powinno mieć miejsce tuż przed samym procesem obklejenia profilu okiennego. Idealna jest sytuacja, gdy usunięcie papieru ochronnego z warstwy klejącej następuje w jednym procesie z naklejeniem folii na profil okna.

  Za pomocą miękkiej szpachli powoli i dokładnie nanosimy folię naprawczą na element, który mamy okleić. Wszelkie pęcherzyki powietrza należy niezwłocznie usunąć spod powierzchni folii wykorzystując w tym celu szpachlę. Już na sam koniec należy mocno docisnąć całą powierzchnię nowonalepionej folli i najlepiej jest to zrobić wałkiem.
   
 4. Krawędzie

  Aby uniknąć zamkniętych pęcherzyków powietrza pod folią nanoszoną w obszarach rogów i krawędzi należy nanosić folię a następnie ją dociskać zawsze idąc od wewnątrz na zewnątrz w kierunku krawędzi folii.
  W przypadku małych promieni oraz wąskich powierzchni do obklejenia należy folię naprawczą najpierw podgrzać, aby w ten sposób zwiększyć jej elastyczność oraz przyczepność.

  Wystające kawałki folii usuwamy ostrym narzędziem np. nożem do tapet.
   
  Usuwamy wystające krawędzie folii.
  Usuwamy wystające krawędzie folii.

Wskazówki / Wyłaczenie odpowiedzialności:

Nasza folia naprawcza służy wyłącznie upiększaniu i naprawie optycznych uszkodzeń. Pomimo dużej siły wiążącej warstwy klejącej, ten sposób klejenia nie stanowi takiego samego standardu jakościowego, jaki uzyskuje się maszynowo w procesie kaszerowania bazującym na termotopliwym systemie klejenia.

Z tego powodu nie udzielamy gwarancji na zastosowanie, obklejanie i trwałość naszych folii naprawczych.

Stosowanie tych folii odbywa się wyłącznie na własną odpowiedzialność !